دره شاه جهان ، رامشگاه مهر ایرانی است . حکیم ارد بزرگ - فیلسوف حکیم ارد بزرگ ☀️ عصاره بی نظیر حکمت و فلسفه ☀️
X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

دره شاه جهان ، رامشگاه مهر ایرانی است . حکیم ارد بزرگ  چاپ

تاریخ : 1396,03,24 در ساعت 04:20 ب.ظ

کوهستان و دره شاه جهان کجاست ؟ آیا تا کنون نام کوه شاه جهان را شنیده اید ؟ امروز هنگامی در سخنان فیلسوف حکیم ارد بزرگ با نام  کوهستان شاه جهان برخورد نمودم بر آن شدم درباره آن تحقیق کنم  ( همین که بزرگترین فیلسوف جهان از این ناحیه به نیکی  یاد نموده اند خودش گویای اهمیت بسیار زیاد آنجاست ) .


http://s8.picofile.com/file/8296676918/OROD_BOZORG.jpg

دره شاه جهان ، رامشگاه مهر ایرانی است . حکیم ارد بزرگ


توضیح درباره واژه رامشگاه :

رامشگاه (دارای ریشه زبان پهلوی ایران) به معنای : بزمگاه ، وادی شادی و آرامش ، سرزمین ساز و نوا


قله شاه جهان (در رشته کوههای آلاداغ ) 3051 متر از پهنه دریا بلندی دارد در جنوب شهرستان شیروان و شمال شرق شهرستان اسفراین و پایین ترین جای آن در روستای تازه یاب در قسمت خروجی رودخانه اترک قرار دارد . ارتفاع متوسط استان خراسان شمالی 1326 متر از سطح دریا می باشد . گفتنی است که روستاهای اسطرخی ، گلیان ، سرچشمه و اردغان در دامنه های این کوه و در جاده جدید شیروان- اسفراین واقع شده اند که یکی از زیباترین راههای ارتباطی شرق کشور می باشد .

کوه شاه جهان به علت وسعت زیاد در سه شهرستان خراسان شمالی گسترده شده است.
از شمال شرق در شهرستان فاروج، از شمال و شمال غرب در شهرستان شیروان و از جنوب در حوزه شهرستان اسفراین می باشد
.در شمال شاه جهان روستاهای بلقان،اسطخری و امیرانلوی شیروان قرار دارد.در جنوب کوه روستای جهان،نوده بام، بانی اسفراین قرار دارد،در شرق روستای تبریان فاروج قرار دارد،از غرب به النگ زار بسیار زیبا و وسیع دشت میدان جیک وصل است و در انتهای غربی میدان جیک قله کرکزای قرار دارد.
پوشش گیاهی شاه جهان درختان ارس ، زرشک کوهی ، کاسنی ، پونه ، آنخ ، آق باش،اسطوقودوس ،انواع درمنه،گون،سیاه تلو،انواع گلهای لاله وحشی و مراتع وسیع و صدها گونه ناشناخته دیگر است.
شاه جهان به لطف پوشش گیاهی مناسب و آب فراوان زیستگاه بی شماری از جانوران و تحت عنوان پارک ملی ساریگل است وجود گله های قوچ و میش،کله بز،در هر دره ای به چشم می خورد و شکارچیان زیادی را به وسوسه می اندازد.

گرگ، پلنگ ، روباه ، شغال ، آهو ، گراز ، گربه وحشی پالاس،مارمولک،موش،مار،خرگوش و تشی و از پرندگان کبک،تیهو،کبوتر،بلدرچین و عقاب طلایی مکررا مشاهده می شود

در ضلع شمال غربی قله برفچال واقع است و به علت این که اشعه زرین خورشید کمتر به آن می رسد تا اواخر مرداد ماه برف دارد در سالهای گذشته برف آن تا زمستان بعدی می ماند.
چشمه کبابی در شمال قله، چشمه های تخت رستم وچشمه رستم درکاسه قله و رودخانه بیدواز رود پرآبی است که از ارتفاعات شاه جهان سرچشمه می گیرد. و وجود یک آبشار بسیار زیبا در دامنه شمالی قله و در دره ای زیبا مشرف به اسطخری معروف به آبشار اسطخری است،که گردشگران و طبیعت دوستان زیادی را جذب می کند.
روستای خسرویه در دامنه رشته کوههای شاه جهان و در شمال شرق آن در دل دره ای سرسبز جای گرفته است.باغات میوه زیادی دارد و از روستاهای هدف گردشکری استان است.روستا از بافت سنتی و معماری بسیار غنی برخوردار است،خسرویه زادگاه عالم ربانی آقا نجفی قوچانی است.
در دامنه های کوه دامهای زیادی از عشایر و روستائیان به چشم می خورد و با وجودی که پوشش نسبتا خوبی دارد اما چرای دام باید با نظارت و کنترل بیشتر و مناسب با مراتع پیش برود . به برکت نزولات آسمانی در شاه جهان وجود آب در ارتفاعات پایین و پیرامون آن کشاورزی دیم و آبی و باغداری بسیار رایج است.

نمونه آن روستاهای بلقان و اسطخری در شمال،هشت مرخ،استاد و خسرویه در شمال شرق،تبریان در شرق،نوده بام و جهان در جنوب که باغات انگور،گلابی،گیلاس،آلبالو،زردآلو،هلو و سیب فراوان می باشد،در جنوب شاه جهان باغات دیمه بادام زیادی وجود دارد که مربوط به طرح طوبی در اوایل انقلاب است و محصولات خوب و فراوانی دارد.


هزار هزار چشمه مهر، بر دامن کوهستان شاه جهان جاریست . حکیم ارد بزرگبرچسب ها :

شاه دنیا . قله شاه جهان . قله شاه دنیا . شاهدنیا . قله شاهجهان . قله شاهدنیا . shah jahan khorasan . shah donya . hakim orod bozorg . orod the great . great orod . shah jahan esfarayen . shah jahan farooj . shah jahan shirvan . شاه جهان اسفراین . شاه جهان فاروج . شاه جهان شیروان . سرزمین مهربانی . سخنان بزرگترین فیلسوفان جهان . فیلسوف عالیقدر حکیم ارد بزرگ .

نظرات (11)
پوشش گیاهی

به غیر از درختان ارس که در بلندیهای شاه جهان، سالوک و ساری گل بطور پراکنده می‌رویند، منطقه دارای مرتع و جنگل های فراوانی است. این جنگل‌ها که در ارتفاعات شمالی و شمال شرقی قرار دارند، اغلب از درختان پسته، انار، سماق، انجیر، زبان گنجشک، گلابی وحشی، ارغوان و … تشکیل شده است. پوشش گیاهی منطقه را نیز گیاهانی چون پیاز کوهی، درمنه، خارش‌تر، بارهنگ، اسپند، قارچ، پونه، زرشک، بومادران، استاقدوس و غیره تشکیل می‌دهد.

حیات وحش

به علت وجود مراتع و جنگل‌ها، زیستگاه حیات وحش در قسمت‌های زیادی از این شهرستان گسترده شده است. حیواناتی چون شغال، آهو، گرگ، گورکن، خرگوش، روباه، خوک، پلنگ، کفتار و بزکوهی در نقاط مرتع به ویژه در منطقه سالوک زندگی می‌کنند. منطقه حفاظت شده ساری گل در شمال شرقی اسفراین، با وسعت ۲۸۰۰۰ هکتار زیستگاه انواع وحوش و گیاهان می‌باشد.
شاه جهان نام بلندترین قله ارتفاعاتی است که دنباله آن‏ به کوههای بینالود و آلاداغ می‏رسد و به نقلی 3350 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این رشته کوه که روستای بام (با حدود 1600 متر ارتفاع از سطح دریا)در چند کیلومتری جنوب آن واقع شده است، دنباله سلسله جبال‏ البرز می باشد. کوه شاه جهان از چند قسمت تشکیل شده که هر کدام به نامی خاص شناخته می شوند. خروس یا کرکس‏رو، تخته‏ میرزا، گورکی یا گورکان یا گبرکان … از جمله نامهای آن بشمار می رود. از آنجایی که در زمستان برف زیادی در این رشته کوه می بارد، دره‏های اطراف آن سرسبز هستند. اما بخش شمالی آن که متاثر از رطوبت بخش شمالغربی کشورمان می باشد سرسبزتر از بخش جنوبی آن است. این رشته کوه از طاقدس‌ها و ناودیس‌های فشرده و متقارن تشکیل شده که به جهت عمومی شیب طبقات شمالی، جنوبی می‌باشد که حداکثر فشردگی را در مرکز دارد. این رشته کوه دارای صخره‌های عظیم و عریان و دامنه‌ها از قطعه سنگهای درشت و ریز پوشیده شده است.
مناطق دیدنی شهرم اسفراین :

آبشار دره زاری در استان خراسان شمالی واقع است. این 2 آبشار در منطقه حفاظت شده سالوک و در دره ای در این منطقه به نام دره زاری واقع شده است. ارتفاع آبشار در حدود 30 متر و آبشاری فصلی است. دسترسی به این آبشار از طرقی جاده ارتباطی اسفراین به جاجرم، روستای چهار ماران میسر است. آبشار در فاصله 6 کیلومتری شمال روستا واقع شده است. سالوک در شمال غربی اسفراین قرار دارد و در این منطقه دره‌های زاری، جوزی و چهار برج جنگل‌های پراکنده مشهود است. این منطقه زیستگاه پرندگان و حیوانات بسیاری همچون آهو، قوچ، میش است و جاذبه‌های گیاهی مانند گلابی و آلوچه وحشی، زرشک، قره‌میغ، ریخوک، زالزالک، نسترن وحشی، افرا کرکو، گز انجیر و گردو است. دره توی سالوک با طول حدود ۱۵ کیلومتر دارای ۱۵ چشمه دایمی به صورت نهر است.
دژ قدیمی معروف به قلعه سالوک یا صعلوک از بناهای است. این قلعه تاریخی در شمال منطقه حفاظت شده سالوک واقع شده و در انتهای دره زاری و بر فراز صخره‌های سخت‌گذر سالوک بنا شده‌است. وجود غارهای مهم از جمله غار رختیان و غار پلنگ تخته نی در سالوک و غار پیش قلعه در پارک ملی و حفاظت شده ساریگل از مناطقی هستند که برای گردشگری سودمندند.غار پیش قلعه در منطقه ساریگل واقع بوده و بخاطر اینکه در دیواره صخره قرار دارد ورود به این مکان مستلزم وسایل و تجهیزات است و بر اساس شنیده‌ها این غار از عمق بسیار زیادی برخوردار بوده و در گذشته مردم برای پیدا کردن آثار باستانی به داخل آن می‌رفته‌اند و اعتقاد دارند که در این غار آثار باستانی فراوانی وجود دارد. وجود چشمه‌های فراوان مانند چشمه سیاه خانه، چشمه دره جوز، چشمه اردغان، چشمه سفیدارلی، چشمه بازی گربه، چشمه عرب و چشمه ترنو در اسفراین از جاذبه‌های آنست.
مناطق دیدنی شهرم اسفراین :

غار گسک که به نام‌ غار یِرقیستان نیز خوانده می‌شود، در شمال روستای گِسک از توابع بخش صفی‌آباد شهرستان اسفراین و در 100 کیلومتری بجنورد در ارتفاعات کوه یارم جان واقع شده است. یِرقی کلمه‌ای ترکی است و به معنای نوعی درخت می‌باشد که از آن برای ساخت دسته بیل توسط بومیان منطقه استفاده می‌شود. شاید به خاطر وجود استالاکمیت‌های فراوان صاف و بلندی که به شکل دسته بیل یا مشابه آن در این غار موجود است، نام آن را یِرقیستان گذاشته‌اند. این غار از جمله غارهای فنی استان خراسان شمالی محسوب می‌شود که دارای 3 حلقه چاه به عمق‌های 10، 15 و 45 متر می‌باشد. همچنین این غار از غارهای زنده بوده و هم اکنون در آن ساخت استالاگمیت و استالاکتیت ادامه دارد. در این غار تعدادی خفاش نیز زندگی می‌کنند.
مناطق دیدنی شهرم اسفراین :

روستای رویین در 26 کیلومتری شمال شهر اسفراین و 52 کیلومتری جنوب شرقی شهر بجنورد و 7 کیلومتری جاده اسفراین به بجنورد، در یکی از دره‌های دامنه جنوبی آلاداغ به نام دره رویین واقع شده است. این روستا به سبب شکل پلکانی آن به روستای ماسوله‌ای رویین نیز شهرت دارد و یکی از نقاط خوش آب و هوا و از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان اسفراین می‌باشد. ارتفاعات بلند، رودخانه‌های دائمی و درختان چنار کهنسال چهره این روستای ماسوله‌ای را منحصر به فرد ساخته است. منطقه گردشگری رویین به روستای شکوفه‌های سیب نیز معروف است و از مشخصات بارز آن کوچه‌های پیچ در پیچ، بافت قدیمی خانه‌ها و شیب کوچه به کوچه روستا است که نظر بینندگان را به خود جلب می‌کند.
مناطق دیدنی شهرم اسفراین :

آبشار توی در 40 کیلومتری غرب اسفراین و در فاصله 5 کیلومتری شمال روستای توی واقع شده است. در شمال روستای توی، رودخانه‌ای از کوه‌های سالوک سرچشمه می‌گیرد که به علت اختلاف در جنس زمین، چندین آبشار زیبا را به وجود می‌آورد که از جاذبه‌های طبیعی این منطقه می‌باشند. در حاشیه این رود اشکال ژئومورفولوژیکی مختلفی مشاهده می‌شوند که از دیگر جاذبه‌های دیدنی این منطقه به شمار می‌آیند. به دلیل باریک بودن دره، امکان رفتن تا محل آبشار با خودرو وجود ندارد و مقداری از مسیر را می‌بایست پیاده طی کرد.
مناطق دیدنی شهرم اسفراین :

سرو مهرگان چهارمین اثر ثبت شده میراث طبیعی ایرانه که با شماره 4 در سال 1387 به عنوان میراث طبیعی توسط میراث فرهنگی ثبت شده و قدمتش هزار و صد ساله.

غار انوشیروان در فاصله 10 کیلومتری جنوب غربی اسفراین در نزدیکی روستای چهل حصاره. این غار از نوع طبیعی بوده و شکل دهانه آن عمودیه.

این غار در روستای گوریان شهرستان اسفراین قرار گرفته و از غارهای تاریخی استان خراسان شمالی محسوب می شه.

آبشار توی در چهل کیلومتری غرب اسفراین و در نزدیکی روستای توی واقع شده. رودخانه ای که از کوه های سالوک در شمال این روستا، سرچشمه می گیرد

این غار در منطقه عمومی اسفراین یکی از شهرهای استان بزرگ خراسان قرار داره و به تازگی کشف شده.
حکیم عالیقدر استاد ارد بزرگ افتخار کشورمان و به ویژه استان خراسان شمالی هستند از همه هموطنان دعوت می کنم به اسفراین که در جنوب کوه شاهجهان قرار دارد سفر کنند شهر ما دارای آب و هوای بسیار خوب ، مناطق باستانی دیدنی است.
درود بر مهربانترین فیلسوف
در سخنان حکیم ارد بزرگ یک آرامش خاصی وجود داره این آرامش منو جذب خودش کرده . نمی دانم شما هم این احساس بهتون دست داده یا نه .
مثل این جمله فیلسوف : ((نوا زنده است یا مرده ؟ رنگ ها بخشی از پیکره ایی زنده اند یا مرده ؟ ! آذین بند و رخت چگونه؟ ، اگر به این پرسش ها خوب بنگریم ، خواهیم دید همه آنها دارای روان و نیرو هستند . یک آوای زیبا می تواند ، ما را از خود بی خود کند ، رنگی ویژه می تواند ، ما را آرامش دهد و یا به خشم آورد ، پدیده های بی جانی همچون نامه و جامه و … به هزار زبان با ما گفتگو می کنند ، همه آنها در حال سرودن آواز خوش دمادم زندگی هستند.))
با خواندن متن شما با همسرم تصمیم گرفتم تابستان امسال به منطقه شاهجهان سفر کنیم .
کاش حداقل یکبار سعادت دیدار فیلسوف حکیم ارد بزرگ را از نزدیک داشتم .
خانم لیلا صادق زاده ممنون از نوشته پربار شما
دوست خوبم:
خیلی ممنون آقای وارسته

آخرین واژه های جستجو شده در این وبلاگ : فیلسوف حکیم ارد بزرگ . استاد ارد بزرگ . زادگاه حکیم ارد بزرگ کجاست ؟ . پاسخ حکیم ارد بزرگ به عادل الجبیر . بزرگترین فیلسوف چه کسی است . جدیدترین خبرموسسه ارمان . هدیه عادل الجبیر به ارد . فلسفه سیاسی حکیم ارد بزرگ . منوچهر تک روستا . محبوبه شفقى دکتر . کانال داستان حکیم بزرگ . بزرگترین فیلسوفان جها . بزرگترین فیلسوف تاریخ کیست . خبرموسسه تو سه اندیمشک . وب سایت حکیم ارد بزرگ . بزرگترین فیلسوف جهان کیست . عکی نوشته بزرگ ترین ارزویم شفای مادرم است . عادل الجبیر اینستاگرام . فیسلوف تربیت بدنی . عدل الجبیر . عادل الجبیر . فیلسوف مجسمه . فاطمه محمدی نژاد گنجی . عکسی برای تصویر زمینه از امام خمینی به اندازه گوشی nokia230 . محمد امین عظیمی پور . جملات زیبا دخترم . پژمان رحیمی فلسفه . عکس های احمد شاه مسعود . فاطمه محمدزاده گنجی مجری تبرستان . حکمت رضوان . دکتراسمعیل نبی زاده . فیلسوف ارد بزرگ . شیروان . بزرگترین فیلسوفان دنیا . مرگ ارد بزرگ . نوشته های معروف چارلز دیکنز . داور عظیم زاده مقدم . استاد رامین رحیمی . ایوب صباغی . احد عظیم زاده . حکیم بزرگ چند فرزند دارد . غزاله آزادیخواه . مشهورترین فیلسوف تاریخ
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیکی :
وب / وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد