عکس هایی از فیلسوف حکیم ارد بزرگ بزرگترین فیلسوف تاریخ ایران - فیلسوف حکیم ارد بزرگ ☀️ عصاره بی نظیر حکمت و فلسفه ☀️
X
تبلیغات
زولا

عکس هایی از فیلسوف حکیم ارد بزرگ بزرگترین فیلسوف تاریخ ایران  چاپ

تاریخ : 1395,11,26 در ساعت 09:06 ب.ظ

http://s9.picofile.com/file/8319521726/photo_29_.jpg


http://s8.picofile.com/file/8319521800/photo_34_.jpg


http://s9.picofile.com/file/8319521676/photo_25_.jpg


http://s9.picofile.com/file/8319521850/photo_37_.jpg


http://s8.picofile.com/file/8319521842/photo_36_.jpg


http://s8.picofile.com/file/8319521834/photo_35_.jpg


http://s9.picofile.com/file/8319521434/photo_8_.jpg


http://s9.picofile.com/file/8319521450/photo_10_.jpg


نظرات (12)
بار دیگر تشکر می کنم از شما خانم صادق زاده و همچنین

درود بر حکیم عالیقدر استاد فیلسوف ارد بزرگ و درود بر همه تلاشگران عرصه علایق کاری بویژه برادر عزیزمان جناب آقای جلال محمدی مقدم
پل حرارتی (Thermal bridge)

زمانی که دیوار یا جداره به خوبی عایق کاری نشده باشد بین محیط داخلی و خارجی اتصال حرارتی برقرار می شود که به این اتصال حرارتی، پل حرارتی گفته می شود. پل حرارتی باعث نشت و نفوذ حرارت از محیط گرمتر به محیط سردتر می شود.
در واقع پل حرارتی به یک رخنه در سطح گفته می شود که نسبت به سطوح اطراف خود دارای ضریب انتقال حرارت بیشتری است. به عنوان مثال تیر آهن به دلیل داشتن ضریب انتقال حرارت بیشتر نسبت به آجر و گچ دارد و یک نوع پل حرارتی به حساب می آید که باعث افزایش میزان اتلاف حرارتی در ساختمان می شود.
پل حرارتی بیشتر در محل هایی که به خوبی عایق کاری حرارتی نشده باشند، محل اتصالات و یا قسمت های فلزی و یا قسمت های که کیفیت مواد عایق پایین باشد، رخ می دهد.
افزایش ضخامت عایق حرارتی در اطراف پل حرارتی تاثیری بر روی کاهش اتلاف حرارتی ندارد چون گرما باز از طریق پل حرارتی، خارج می شود. بهترین راه برای از بین بردن پل حرارتی تغییر ساختار سازه عایق کاری شده یا عایق کاری بین قسمت هایی است که اتلاف حرارتی در آن ها زیاد است.


از معمول ترین پل های حرارتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- بالکن های بتونی: بالکن های بتونی ادامه سقف طبقات می باشند که به بیرون از ساختمان امتداد داده شدنده اند و باعث انتقال حرارت بین محیط درون ساختمان و بیرون می شوند. بالکن ها از معروف ترین پل های حرارتی در ساختمان هستند که راندمان عایق کاری حرارتی را کاهش می دهند.
- در سازه های تجاری، قطعات فولادی که بطور مستقیم با فضای داخلی ساختمان در ارتباط هستند، گاهی به عنوان پل حرارتی عمل می کنند. در واقع هر ساختار فلزی در سطوح خارجی ساختمان به عنوان پل حرارتی عمل می کند و باعث افزایش اتلاف حرارت در ساختمان می شود.
- پل های حرارتی هندسی، مثل محل اتصال صفحات عمودی
- در شیشه ها و دیوارهای دو جداره، اتصالات فلزی به عنوان پل حرارتی عمل می کنند.

در تمام ساختمان ها پل های حرارتی وجود دارند و از بین بردن کامل آن ها در ساختمان کار مشکلی است. در ساختمان هایی که عایق کاری حرارتی نشده اند میزان اتلاف حرارتی از طریق پل حرارتی زیاد نیست. تنها 5% از اتلاف حرارت در این ساختمان ها از طریق پل های حرارتی صورت می گیرد، اما در ساختمان هایی که عایق کاری حرارتی شده اند، میزان اتلاف حرارتی از طریق پل های حرارتی به 30% نیز می رسد. در ساختمان های مسکونی بهترین روش برای کاهش اتلاف حرارت از طریق پل حرارتی، عایق کاری درست و مناسب کف هر طبقه است.
نحوی اجرای عایق حرارتی و روش های عایق کاری ساختمان


علاوه بر نوع عایق حرارتی انتخابی و ویژگی های حرارتی آن، نحوی اجرای عایق حرارتی و رعایت نکات عایق کاری ساختمان بر راندمان عایق کاری حرارتی تاثیر بسیاری دارد. در زیر سعی شده است که عایق کاری حرارتی قسمت های مختلف ساختمان و نکات لازم برای در مورد آن توضیح داده شود:

در هنگام نصب عایق حرارتی در ساختمان باید به نکات زیر توجه کرد:
- در مکان های مرطوب نباید از مواد جاذب رطوبت استفاده کرد و در صورت اجبار باید بوسیله یک لایه نم بند از مصالح مرطوب محافظت کرد.
- در هنگام نصب نم بند باید دقت کرد که پیوستگی بین عایق حرارتی و نم بند حفظ شود.
- در مکان هایی که امکان آتش سوزی وجود دارد از مصالح قابل احتراق نباید استفاده کرد و در صورت اجبار باید حتما توسط مواد ضد حریق آغشته و یا پوشانده شوند.
- در صورتی که از چند لایه عایق حرارتی بر روی هم استفاده شود، جهت قرار گرفتن لایه های عایق بر هم باید عمود باشد.
- در هنگام استفاده از عایق های فله ای باید حتی الامکان سطح عایق کاری شده صاف باشد و ضخامت یکتواختی داشته باشد.
- در هنگام نصب عایق های حرارتی نرم مانند عایق های پتویی، قطعه ای، توپی و فله ای باید از فشرده شدن آن ها جلوگیری شود، زیرا باعث کاهش ویژگی های حرارتی عایق می شود و راندمان عملیاتی آن را کاهش می دهد.
- در مکان هایی که امکان نفوذ رطوبت وجود دارد و در مناطق مرطوب باید سطح مجاور عایق حرارتی به خوبی تهویه شود تا از تجمع آب و تعرق جلوگیری شود.


نحوی عایق کاری حرارتی قسمت های مختلف ساختمان
عایق کاری دیوارهای زیرزمین

دیوارهای زیر زمین را می توان، مانند تمام دیوارهای ساختمان، هم از بیرون و هم از داخل عایق کاری حرارتی کرد. عایق کاری از خارج آسان تر است و همچنین مانع از یخ زدگی دیوارها در زمستان می شود. عایق حرارتی قسمتی از دیوارها که از زمین بیرون می مانند باید در مقابل ضربه و آتش سوزی مقاوم باشند، به همین منظور می توان از عایق های تخته ای صلب استفاده کرد و روی آن ها را با تور سیمی یا رابیتس و اندود سیمانی پوشاند. همچنین برای جلوگیری از نفوذ رطوبت از بالا با ورق فلزی نظیر مس یا فولاد گالوانیزه، برجستگی عایق و قشر محافظ آن را پوشاند، لبه زیرین قشر عایق و پوششهای آن بر روی خاک اطراف زیرزمین قرار داده می‌شود. اگر بخواهیم راندمان عایق کاری بالاتری داشته باشیم بهتر است در محل برخورد دیوار و سقف، عایق حرارتی دیوار بر روی سقف برگردانده شود. در نقاط سردسیر در قسمت پایین دیوار صفحات عایق باید به سمت خارج بر روی شالوده برگردانده شوند. بدیهی است در صورتی که شالوده ساختمان پایین تر از خط تراز یخ زدگی اجرا شود، نیاز به این کار نیست.


اگر از زیر زمین به عنوان مکانی برای زندگی و یا کار استفاده شود، بهتر است عایق کاری حرارتی از داخل ساختمان انجام شود. در بعضی از مناطق نیاز است بخشی از دیوار عایق کاری حرارتی شود ولی بهتر است عایق کاری دیوارها بصورت یکپارچه انجام شود، زیرا عایق کاری قسمت های بالای دیوار تنها از اتلاف حرارت از بالا جلوگیری می کند و گرما می تواند از قسمت های زیر دیوار خارج شود.
دیوارهای زیر زمین هنگامی کاملا عایق کاری حرارتی می شوند که عایق حرارتی تمام ارتفاع دیوارها را بپوشاند، در این صورت باید قبل از نصب عایق حرارتی دیوار نم بندی شود. نم بندی را می توان با استفاده از یک ورقه پلی اتیلن و یا پوشش متعارف دیگر انجام داد. نکته ای که باید در هنگام نم بندی ساختمان رعایت کرد این است که نم بندی نباید از تراز کف محوطه بالاتر باشد و باید راه گریزی برای رطوبتی که به اجبار محبوس شده است، از بالای دیوار، فراهم شود. لایه نم بند باید در محل برخورد با کف، به داخل ساختمان برگردانده شود تا از ورود هوای حاوی بخار به پشت صفحات عایق حرارتی جلوگیری شود و از یخ زدگی و تعرق احتمالی پیشگیری شود.
صفحات عایق حرارتی نیز بهتر است در محل کف به عرض 30 تا 60 سانتیمتر برگردانده شوند.عایق کاری کف زیرزمین

کف زیرزمین و طبقه همکف در قسمت وسط آن ها معمولا نیازی به عایق کاری حرارتی ندارد، اما در صورت لزوم عایق کاری کف نیز مانند عایق کاری دیوارها انجام می شود. عایق کاری حرارتی کف طبقاتی که از زیر در معرض هوا قرار دارند با مصالحی مانند پشم معدنی (پشم سنگ و پشم سرباره) انجام می شود. اگر بخواهیم در عایق کاری کف از لایه نم بند استفاده کنیم، این لایه باید به سمت کف ساختمان باشد یعنی در قسمت گرم عایق قرار گیرد. سمتی از عایق که در معرض دید قرار دارد با موادی مانند تورسیمی یا رابیتس پوشانده می شود و سپس روی آن با گچ و یا سیمان پوشانده می شود.
عایق کاری دیوارهای ساختمان

بهترین راه برای عایق کاری دیوارهای خارجی ساختمان، ساختن دیوار بصورت دو لایه با ایجاد فاصله ی هوایی بین آن است و برای جلوگیری از پل زدن گرما (پل حرارتی) بین دو لایه باید از عایق های حرارتی استفاده کرد.
فاصله ی بین دو لایه ممکن است با هوا پر شود که در این صورت فاصله ی بهینه بین 2 تا 5 سانتیمتر است. برای داشتن راندمان حرارتی بهتر می توان فاصله بین دو لایه را با عایق حرارتی پر کرد. عرض عایق حرارتی استفاده شده باید بیشتر از فاصله ی بین دو لایه دیوار باشد تا در هنگام نصب فضای بین دو لایه دیوار بطور کامل با عایق حرارتی پر شود.
دو روش دیگر عایق کاری حرارتی دیوارهای خارجی، عایق کاری از بیرون ساختمان و عایق کاری از درون ساختمان است. از عایق حرارتی تخته ای صلب می توان برای عایق کاری دیوارها از بیرون ساختمان استفاده کرد و بر روی آن نما را اجرا کرد. این نماسازی می تواند یک تیغه ی آجری یا بلوک نمادار، تورسیمی به همراه اندود سیمانی باشد. بین عایق حرارتی و نمای ساختمان باید فاصله هوایی حدود 2.5 سانتیمتر ایجاد شود.
قبل از عایق کاری حرارتی از داخل ساختمان باید مطمئن شد که تمام تاسیسات ساختمان مانند سیم ها، کلید ها و پریزهای برق، لوله ها در جای خود نصب و عایق کاری شده باشند، زیرا ممکن است هوا بتواند از محل کلید و پریزها به داخل ساختمان نفوذ کنند و یا لوله ها به دلیل عایق کاری نشدن در اثر یخ زدگی بترکند.
درزها و شکاف های اطراف پنجره ها و درب های خارجی باید بطور کامل با استفاده از مواد عایق حرارتی، درزگیری شوند تا امکان نفوذ هوا وجود نداشته باشد.
بعد از عایق کاری حرارتی از درون ساختمان می توان روی آن را با تخته گچی یا تور سیمی با اندود سیمان پوشاند و روی آن را تزئین کرد.
عایق کاری حرارتی سقف و بام ساختمان

عایق کاری حرارتی بام ساختمان ها ممکن است به سه روش انجام شود که این بستگی به نوع بام دارد:
- بام های تخت و یا با شیب کم
- بام ها با شیب زیاد که شیب آن ها از زیر سقف نیز دیده می شود.
- بام های شیبدار که زیر آن ها سقف دو پوشه با فضای زیر شیروانی وجود دارد.

در عایق کاری حرارتی بام های تخت و یا با شیب کم از عایق تخته ای صلب استفاده می شود که این عایق ها به همراه لایه ای نم بند بر روی بام ساختمان اجرا می شوند. عایق کاری حرارتی بام های شیبدار که شیب آن ها از درون ساختمان نیز مشخص است می توان از همین روش استفاده کرد. روش دیگر عایق کاری حرارتی این بام ها استفاده از قطعات صلب عایق حرارتی بین تیرچه ها است، در این حالت فاصله هوایی بین بام‌پوش و عایق به منظور تهویه، پیش‌بینی شده و روی عایق از زیر سقف نیز با مصالحی نظیر تخته گچی یا توری اندود پوشانده می‌شود.
در عایق کاری زیرشیروانی ها، عایق جرارتی در سقف کاذب و بین تیرچه های آن اجرا می شود. از انواع عایق های حرارتی مانند عایق های تخته ای، پتویی و فله ای خام می توان در عایق کاری این سقف ها استفاده کرد. چنانچه از لایه نم بند در عایق کاری سقف زیر شیروانی استفاده شود، این لایه باید در زیر و به سمت داخل (طرف گرم) ساختمان نصب شود. عایق حرارتی سقف باید تا روی دیوارهای خارجی امتداد داشته باشد اما باید دقت شود که مسیر عبور دودکشها، کانال های تهویه، لوله های های تاسیسات و از این قبیل مکان ها مسدود نشود. انتهای عایق های حرارتی باید محکم به هم فشرده شوند، بطوری که عایق یکپارچه ای ایجاد شود. در مکان های نصب چراغ سقفی توکار در سقف کاذب، تا فاصله ای 75 سانتیمتری اطراف را نباید عایق کاری حرارتی کرد، زیرا افزایش دمای اطراف چراغ ممکن است باعث ایجاد آتش سوزی شود. محل اطراف چراغ که عایق کاری حرارتی نشده با مصالحی مانند تخته گچی پوشانده می شود و سپس اطراف آن ها عایق کاری حرارتی می شوند. در اطراف دودکش ها نیز باید از موادی برای عایق کاری استفاده کرد که آتش نگیرند.
پس از پایان عایق کاری حرارتی سقف و دیوارها باید در محل لبه های افقی و یا مورب و کناره های قائم با قرار دادن تخته های از چوب، تخته لایه ای، فیبر و یا مقوا، عایق حرارتی را در بین تیرچه ها پوشاند، این علاوه بر اینکه باعث محکم شدن و عدم جابجایی عایق حرارتی می شود، بلکه این اطمینان را به وجود می آید که عایق حرارتی مانعی بر سر راه تهویه فضای بالایی سقف کاذب ایجاد نمی کند.


عایق کاری حرارتی در و پنجره ها

پنجره ها و درهای خارجی باید کاملا درز بندی شوند. در مناطق دارای آب و هوای بسیار گرم و یا بسیار سرد که سرمایش و گرمایش خانه ها بسیار پر هزینه است، توصیه می شود از پنجره با شیشه های دو جداره و یا سه جداره استفاده شود. این پنجره ها علاوه بر اینکه مانع از اتلاف حرارت می شوند، به عنوان عایق صوتی نیز عمل می کنند و همزمان باعث ایجاد آسایش حرارت و صوتی می شوند. نصب دو درب ورودی با فاصله مناسب به جای یک درب ورودی نیز توصیه می شود. همچنین در این مناطق آب و هوایی باید سعی کرد که حداقل بازشوها در ساختمان نصب شود.
عایق کاری حرارتی vesselها در صنعت


Vesselها تقریبا از جمله اجزاء اصلی در عایق کاری تجهیزات فرایندها در تمام صنایع می باشند. در بسیاری از فرایندهای تولیدی نیاز به مواد مختلفی است که در vesselها ذخیره می شوند و سپس در فرایندهای جداگانه در تولید استفاده می شوند.
Vesselها در درجه اول برای عایق کاری مایعات، جامدات و یا مواد گازی استفاده می شود، موادی که در زمان نیاز به فرایند اضافه می شوند. مواد خام، سوخت ها و یا محصولات نهایی معمولا در تانک های بزرگ ذخیره می شوند.

عایق کاری نقش مهمی در رویه ی عملیاتی دارد
معمولا ذخیره مواد در محدوده دمایی مشخص مهم می باشد. اگر دما بسیار کمتر و یا بیشتر از این محدوده مجاز باشد، می تواند باعث فاسد شدن مواد و یا تغییر خواص سیالیت آن ها شود که این باعث می شود نتوان این مواد را پمپ و تخلیه کرد. بنابراین عایق کاری vesselها یک فاکتور مهم است در رویه فرایند می باشد.


مزایای عایق کاری حرارتی vessel

- کاهش اتلاف حرارت
- محافظت از افراد در برابر تماس با سطوح با دمای بالا
- کاهش افت دمای مواد ذخیره شده که این باعث می شود خاصیت سیالیت خود را حفظ کنند و ته نشین نشوند.
- جلوگیری از یخ زدگی vesselها
- جلوگیری از گرم شدن مواد ذخیره شده (برای مثال به دلیل تابش نور خورشید)


سیستم عایق کاری برای vesselها

یک سیستم عایق کاری برای vesselها بطور معمول دارای اجزاء زیر می باشد:
- عایق حرارتی
- سازه ی نگهدارند و spacer
- کندکننده بخار آب با سیستم های عایق سرد
- روکش فلزی

حفظ دمای واقعی عملیات (چه کمتر از دمای محیط و یا بیشتر) در طراحی سیستم عایق کاری حرارتی ضروری و اساسی می باشد.
عایق کاری شرکت بزرگ نفتی Statoil با عایق حرارتی صوتی پشم سنگ

ساختمان جدید اداره Statoil بیش از 66,000 متر مربع فضای طبقه ای دارد. این ساختمان دارای 9 طبقه می باشد که در پنج منشور مستطیل شکل قرار دارد و می تواند 2,500 نفر از کارکنان را در خود جا دهد.
طراحی و ساخت این ساختمان پسیو، سه سال طول کشیده است و براورد می شود که 1.5 میلیارد کرون نروژ هزینه داشته است. هدف ساخت آن ایجاد بنایی منحصر به فرد بوده است که مظهری از شرکت استات اویل (statoil) باشد. شرکت استات اویل، بزرگترین شرکت در نروژ و یکی از بزرگترین شرکت های جهان و یک پیشگام در صنعت نفت می باشد.


نصب عایق حرارتی

برنامه زمان بندی این ساختمان بسیار فشرده بود و هم کارکنان و هم مواد استفاده شده با محدودیت هایی در طول زمان ساخت رو به رو بوده اند. در انتخاب مواد استفاده شده علاوه بر ایمنی، بهره وری انرژی و بودجه، زمان نیز نقش بسیار مهمی را ایفا می کرده است. (عایق پشم سنگ یک عایق ضد حریق می باشد و از ایمن ترین عایق های حرارتی است).

تمام کردن پروژه ای به این بزرگی در طول سه سال بی سابقه بوده است و استفاده از عایق پشم سنگ ( به دلیل آسانی در نصب) یک فاکتور کمکی به حساب می آید.
عایق پشم سنگ در این پروژ بصورت افقی برای عایق کاری کف استفاده شده است. عایق های سخت پشم سنگ، نصب را در ارتفاعات آسان و سریع می کند. زمانی که چند صد متر مربع عایق نصب می شود، در پروژه هایی مثل پروژه Statoil، افزایش سرعت نصب عایق باعث می شود که مقدار زیادی در هزینه ها صرفه جویی شود.

توانایی و آسانی نصب عایق کاری حرارتی در سطح زیرین این ساختمان منشوری شکل یک مزیت ویژه برای تیم عایق کاری این ساختمان به حساب می آید.
چنین پروژه هایی بطور نرمال حداقل به یک سال بیشتر زمان نیاز دارند. اما استفاده از راه حل هایی مثل عایق پشم سنگ باعث کاهش این زمان شده است.
کاربرد پشم سنگ در عایق کاری تجهیزات برودتی جداسازی گاز

در بسیاری از صنایع از گازهایی مانند اکسیژن، نیتروژن و آرگون استفاده می شود، این گازها به وسیله تکنولوژی جداسازی برودتی گاز بدست می آیند. در این روش هوا را کندانس می کنند تا به مایع تبدیل شود، سپس ترکیبات هوا را با روش تقطیر جزء به جزء از هم جدا می کنند.
واحدهای جداسازی هوا در دمای بسیار پایین، در حدود 200- درجه سانیتگراد، کار می کنند.


اهمیت عایق کاری

علاوه بر خطر شکل گیری آب و یخ در چنین دمای پایینی، خطر کندانس شدن اکسیژن خالص نیز در قسمت های سرد سیستم وجود دارد. اگر روغن و یا گریس در محل وجود داشته باشد، با کندانس شدن مقدار زیاد اکسیژن، بطور ناگهانی آتش می گیرند که این باعث به وجود آمدن شرایط بسیار خطرناک می شود. باید همواره از وجود روغن و گریس اجتناب کرد.
عایق کاری کردن تمام قسمت های سرد سیستم بسیار مهم است، قسمت هایی مانند مجاری و لوله ها. بنابراین رعایت الزامات سخت در عایق کاری این تجهیزات بسیار ضروری است. یک استاندارد که بطور مکرر برای عایق کاری واحدهای جداسازی هوا استفاده می شود استاندارد AGI Q 118 "insulation work on air separation plants" می باشد. این استاندارد جزئیات قسمت های مختلف نصب و عایق کاری را توضیح می دهد. روش ساخت بطور طبیعی به کاربرد وابسته است.


جعبه سرد

یک قسمت مهم در واحدهای صنعتی جداسازی گاز "جعبه سرد" است. اصلاح جعبه سرد به vesselهایی گفته می شود که در آن ها گاز و یا مایع در دمای بسیار پایین نگه داشته می شود. مشخصه ویژه جعبه های سرد ساختار دو جداره ی آن است، که اجازه می دهد عایق حرارتی بین دیواره داخلی و خارجی قرار گیرد. بعد از اینکه عایق کاملا فیت شد "جعبه سرد" مهر و موم می شود، بنابراین عایق حرارتی دیگر در تماس با عوامل جوی مانند آب، برف، گرد و خاک و آلودگی قرار نمی گیرد.


انتخاب عایق حرارتی

انتخاب نوع عایق حرارتی به پارامترهای مختلفی بستگی دارد که این پارامترها شامل نیازهای استفاده کننده، استانداردها (برای مثال AGI Q118)، دمای عملیاتی و در درسترس بودن عایق حرارتی می باشد. در بسیاری از موارد، از فیبرهای عایق معدنی (مانند عایق پشم سنگ) برای عایق کاری استفاده می شود، که دارای مقادیر بسیار کمی مواد ارگانیک می باشد (مواد ارگانیک در برابر حریق بسرعت آتش می گیرند).
فیبرهای معدنی را می توان به آسانی به درون vessel تزریق کرد و طول عمر بسیار بالایی دارند. از دیگر مزیت های عایق های حرارتی فیبرهای معدنی این است که می توان در موارد بازرسی به راحتی آن ها را خارج کرد.


عایق کاری 300 خانه با عایق حرارتی پشم سنگ

در محل کارخانه قدیمی در Herlev در دانمارک 300 خانه در حال ساخت می باشد که عایق حرارتی و سیستم دیوار بیرونی که در آن ها استفاده شده است باعث شده در زمان و هزینه ساخت صرفه جویی شود که این امر توجهات لازم را به آن معطوف کرده است.
پروژه Herlev در واقع از ساختمان های ریاض واقع در مراکش الهام گرفته شده است. طراحی این ساختمان ها به نحوی نبوده است که تمام آن ها بصورت جدا از هم ساخته شود بلکه 7 ساختمان که ساختمان های تجاری هستند به هم چسبیده اند و در مقابل خانه های شهر واقع شده اند و بصورت کاملا برجسته از تمام مناطق قابل مشاهده می باشند.
عایق حرارتی بکار رفته در عایق کاری دیوارهای ساختمان های این پروژه عایق صوتی حرارتی پشم سنگ می باشد. سیستم عایق کاری تنها شامل چند جزء می باشد و می توان به عنوان سازه دیوار حساب شود.

ساختمان های Herlev با استفاده از عایق پشم سنگ تخته ای عایق کاری حرارتی شده اند. عایق پشم سنگ تخته ای با دوام می باشد و کاملا با محیط زیست سازگار است.


در عایق کاری این ساختمان ها از دو لایه عایق پشم سنگ استفاده شده است، این دو لایه مانع از ایجاد پل حرارتی می شود. سازندگان این ساختمان ها علاوه بر این ویژگی های دیگری را در عایق پشم سنگ دیده اند که باعث انتخاب این عایق برای عایق کاری حرارتی شده است. از جمله این ویژگی ها عایق صوتی بودن، ضد حریق بودن و طول عمر بالای پشم سنگ می باشد.
عایق صوتی بودن پشم سنگ باعث می شود که ساختمان ها همزمان با عایق کاری حرارتی بودن عایق کاری صوتی نیز باشند و آسایش صوتی و حرارتی همزمان فراهم شده است. علاوه بر این، ضد حریق بودن باعث حفاظت از ساختمان ها و ساکنان آن در برابر حریق می شود. پشم سنگ در مجاورت با حریق هیچ دود سمی از خود منتشر نمی کند تا باعث خفگی افرادی شود که به دام حریق افتاده اند.
عایق کاری حرارتی بویلرهای صنعتی

دمای فرایندی بالا و ساختار ویژه بویلرهای نیروگاه ها به همراه نیاز به کاهش میزان اتلاف حرارت از سطح وسیع آن ها و جلوگیری از کندانس شدن بخار، باعث شده که عایق کاری حرارتی بویلرها در صنعت اجتناب ناپذیر باشد.


اهداف عایق کاری حرارتی بویلرها

- جلوگیری از کندانس شدن بخار
- کاهش اتلاف حرارت و افزایش کارایی بویلر
- محافظت در برابر تماس افراد با سطح داغ بویلر از طریق عایق کاری و کاهش دمای سطح
- جلوگیری از گرم شدن هوای درون اتاقک بویلر که باعث می شود محیط کار بهتری فراهم شود.
- از دیگر مزایای عایق کاری حرارتی تجهیزات صنعتی می توان به کنترل دمای فرایند، جلوگیری از یخ زدگی و تخریب تجهیزات و عایق کاری صوتی و ضد حریق آن ها (در صورتی که از عایق مثل عایق صوتی حرارتی و ضد حریق پشم سنگ استفاده شود)، اشاره کرد.

boiler insulaiton with rockwool 531
عایق پشم سنگ پتویی و تخته ای

به دلیل دمای فرایندی بالای بویلرها، چندین لایه از عایق برای عایق کاری بهینه ی آن ها لازم است که البته تعداد این لایه ها به شرایط و نوع بویلر وابسته است.
عایق های پشم سنگ تخته ای و پشم سنگ پتویی مناسب برای عایق کاری بویلرها می باشند. لایه درونی عایق حرارتی می تواند پشم سنگ پتویی دوخته شده با تورسیمی باشد و لایه های بیرونی پشم سنگ تخته ای و یا همان پشم سنگ پتویی.
موادی که برای عایق کاری استفاده می شوند باید انعطاف پذیر باشند تا تمام فضاهای خالی که باعث ایجاد پل حرارتی می شوند را بپوشانند. نصب عایق پشم سنگ پتویی بر روی سطوح افقی و استوانه ای بویلر آسان است و می توان آن را به کمک تسمه محکم کرد.
عایق حرارتی پشم سنگ غیر قابل احتراق می باشد و قابلیت سرویس دهی در دماهای بالا را دارد. در رنج دمایی وسیع ضریب انتقال حرارت هدایتی آن تغییرات کمی می کند.
بهتر است که بین لایه های عایق یک فوم آلومینیومی خالص قرار داده شود تا از اتلاف حرارت از طریق تابش در درون لایه ها جلوگیری شود.


دیوارهای بویلر و اتاقک آن

عایق کاری بویلرها سخت می باشد زیرا باید انبساط حرارتی در تمام ساختار آن در زمان عایق کاری در نظر گرفته شود. روی سطح این عایق ها بوسیله ورقه موجدار و یا روکش آلومینیومی پوشانده می شود.
در بالای بویلرها یکسری از انشعابات لوله قرار دارد که این انشعابات باید به همراه اتاقک بویلر عایق کاری شود. این اتاقک معمولا یا فقط بوسیله ی پشم سنگ پتویی دوخته شده با تورسیمی و یا بوسیله ی عایق پشم سنگ تخته ای و پتویی عایق کاری می شود. تمام این عایقکاری ها بوسیله ی صفحه های موجدار فولادی مقاوم پوشانده می شود و بالای بویلر بوسیله ی صفحات فلزی که تحمل وزن کارگران را داشته باشند پوشانده می شوند.
راهکار عایق کاری دودکش های صنعتی با عایق حرارتی پشم سنگ

در صنعت سوزاندن سوخت های فسیلی باعث ایجاد دود می شود که این دود از طریق دودکش ها به اتمسفر منتقل می شود اما قبل از آن از طریق فرایندهایی مانند نیتروژن دهی، سولفوریزاسیون و جدا کردن غبار، تمیز می شود.
بیشتر دودکش های صنعتی بتنی نیاز به عایق کاری حرارتی دارند. اصلی ترین نگرانی در زمان عایق کاری حرارتی دودکش های صنعتی این است که دمای آن ها در سطح داخلی فلزیشان به نقطه ی کندانس شدن گازهای درون دودکش نرسد تا از خوردگی این سطح فلزی جلوگیری شود. جلوگیری از به وجود آمدن این خوردگی ها باعث طولانی شدن عمر دودکش های صنعتی می شود.


اهداف عایق کاری دودکش های صنعتی


- کاهش اتلاف حرارت از طریق دودکش که این مانع از رسیدن به دمای زیر نقطه شبنم می شود که این ریسک خوردگی را به حداقل مقدار ممکن می رساند. همچنین این عایق کاری مانع از اتلاف حرارت در مناطقی می شود که بطور ساختاری پل حرارتی به وجود می آید، مانند سازه های محافظت کننده از دودکش ها و ...
- کاهش اتلاف حرارت در جریان گاز خروجی از دودکش که باعث حفظ دمای جریان پایین دستی در دودکش می شود.
- محافظت از کارکنان در برابر تماس با سطح داغ دودکش هاعایق کاری دودکش ها با پشم سنگ پتویی دوخته شده با تور سیمی

سطح گرد بیرونی دودکش های صنعتی معمولا با عایق های پتویی دوخته شه با تورسیمی به دلیل انعطاف پذیر بودنشان، عایق کاری می شود. این عایق کاری به دلیل توجه ویژه به جلوگیری شکل گیری قطرات خورنده اسید است.
عایق پشم سنگ پتویی با روکش آلومینیومی، یک عایق حرارتی ایده آل برای عایق کاری دودکش های صنعتی بتنی می باشد. نصب این نوع عایق حرارتی بر روی سطوح گرد آسان می باشد و فوم آلومینیومی به عنوان محافظ در برابر گرد و خاک عمل می کند که نگهداری از آن را آسانتر می کند. علاوه بر این پشم سنگ پتویی یک عایق غیرقابل احتراق با دمای عملکردی بالا می باشد با ضریب انتقال حرارت پایین در طول بازه دمایی عملکردش.
این عایق بطور مستقیم بر روی عایق نصب می شود و به کمک تسمه محکم بسته می شود.
عایق کاری حرارتی کوره ها و تنورها

یکی دیگر از تاسیساتی که عایق کاری آن ها اهمیت دارد، چه از نظر صرفه جویی در هزینه انرژی مصرفی و چه از نظر تاثیر بر عملکرد حرارتی آن، عایق کاری حرارتی کوره ها و تنورها می باشد. عایق کاری این دو نوع تجهیز از عایق کاری تجهیزات صنعتی معمول دیگر سخت تر می باشد. بسته به عملکرد کوره ها و تنورها، عایق کاری آن ها به دو روش انجام می شود:
1- عایق کاری کوره هایی که بطور مداوم کار می کنند و یا دما و فشار داخلی آن ها بسیار زیاد است. سطح خارجی این کوره ها از ماده ای با جنس دیرگداز متراکم انتخاب می شود و عایق کاری در سطح خارجی انجام می شود.
2- در شرایطی که کوره بطور مداوم کار نمی کند و یا شرایط عملکردی آسان تری دارد، می توان از عایق حرارتی به عنوان آستر استفاده کرد.

در عایق کاری حرارتی ابتداد باید مکانیزیمی که باعث اتلاف حرارت می شود را بشناسیم تا روش مناسب و کارآمدتری را برای عایق کاری حرارتی انتخاب کنیم. اتلاف حرارتی در کوره ها و تنورها بطور کلی به دو روش صورت می گیرد، که با انتخاب عایق حرارتی و روش عایق کاری مناسب می توان این مقدار را به کمترین میزان رساند:
- اتلاف حرارتی از طریق دیوارها، به روش های رسانشی، همرفتی و تابشی
- اتلاف حرارتی ناشی از جسم حرارتی

در کورها و تنورهای که عملکرد مداوم دارند، عایق کاری حرارتی باید به صورتی انجام شود که میزان اتلاف حرارت از طریق دیوارها و سقف به حداقل برسد، در حالی که در عایق کاری کوره هایی که بطور متناوب کار می کند، عایق کاری باید اتلاف حرارت ذخیره سازی گرما را کاهش دهد.
علاوه بر این در عایق کاری کوره ها باید تغییرات احتمالی دما در طول کار در نظر گرفته شود. در کوره هایی که بطور متناوب کار می کنند، کوره باید در طول فرایند سرد شود و اگر عایق کاری از خارج انجام شود باعث می شود که فرایند سرد شدن کوره طولانی تر شود. اما می توان با عبور دادن مقداری هوا سرد از داخل کوره، فرایند سرد شدن آن را سریعتر کرد.

عایق کاری بر روی دمای جسم دیرگداز که در داخل کوره استفاده شده است تاثیر می گذارد و می تواند باعث گرم شدن بیش از حد جسم دیرگداز، عایق حرارتی و حتی تجهیزات می شود. بنابراین این تغییرات دمایی نیز باید در نظر گرفته شود.
انرژی که برای گرم کردن متناوب کوره های با عملکرد متناوب استفاده می شود مقداری قابل توجهی می باشد، اگر سیکل های کاری کوتاه باشد این میزان گرما بیشتر می شود. از اینرو عملکرد متناوب یک کوره اثر قابل ملاحظه ای بر مقدار نسبی اتلاف حرارت نسبت به حالت کارکرد دائم دارد.
کاربرد پشم سنگ در عایق کاری شرکت پتروشیمی StatoilHydro به منظور محافظت در برابر حریق


از عایق پشم سنگ به منظور عایق کاری کارخانه بزرگ پتروشیمی StatoilHydro در غرب نروژ استفاده شده است. این استفاده تخصصی از عایق حرارتی پشم سنگ نشان دهنده ی عملکرد عالی این عایق در برابر آتش می باشد.
حدود 85 کانتینر از محصولات پشم سنگ در مجتمع بزرگ Mongstad از مجتمع های شرکت انرژی StatoilHydro نروژ استفاده شده است. 70 کانتینر از کانتینرهای شفارش داده شده برای مجتمع Mongstad عایق حرارتی پشم سنگ لوله ای بوده است؛ این حجم زیاد از عایق لوله ای پشم سنگ تقریبا برای عایق کاری حرارتی تمام خطوط لوله ی این مجتمع که حدود 20 هزار متر طول دارند کافی می باشد. این محصولات پشم سنگ در حدود 70% باعث صرفه جویی در مصرف این مجتمع خواهند شد.
مجتمع Mongstad، بزرگترین پالایشگاه نروژ در شمال برگن در سواحل غربی نروژه واقع شده است. از آنجا که این مجتمع در اواسط سال های 1970 افتتاح شده است، این مجتمع بطور پیوسته به روز رسانی شده است. در حال حاضر این مجتمع شامل یک پالایشگاه، یک پلان تقطیر و یک ترمینال نفت خام است. ظرفیت سالانه ی مجتمع Mongstad حدود 10 میلیون تن نفت خام است، این پالایشگاه بزرگترین پالایشگاه در نروژ می باشد و نقش بزرگی در صادرات نفت خام نروژ به شمال آمریکا، اروپا و آسیا دارد.


دمای بالا و شرایط سخت مجتمع Mongstad

عایق کاری ایمن تجهیزات صنعتی یک فرایند پیچیده است. در یک کارخانه صنعتی مانند مجتمع Mongstad از عایق حرارتی برای محافظت از تاسیسات و خطوط لوله ی پروسه در دمای بالا استفاده شده است. خطوط لوله و تاسیسات کارخانه های صنعتی معمولا حاوی سیالات با دمای بالا هستند. نیاز است که این مواد در دمای معینی نگه داری شوند تا شرایط تولید فرایند یک شرایط بهینه باشد. برای رسیدن به این دماها، مواد در فازهای مختلف فرایند تولید گرم می شوند.
زمانی که خطوط لوله و تاسیسات عایق کاری حرارتی نشده باشند، باعث اتلاف حرارت می شوند. در نتیجه انرژی بیشتری مصرف می شود تا فرایند تولید به دمای بهینه برسد.

عایق حرارتی پشم سنگ بکار رفته در مجتمع پتروشیمی Mongstad نه تنها به عنوان یک عایق ضد حریق عمل می کند و باعث محافظت پرسنل از آسیب دیدن در اثر آتش می شود، بلکه در حقیقت باعث جلوگیری از اتلاف حرارت می شود. این باعث افزایش کارایی فرایند تولید می شود و می تواند موجب ذخیره ی مقدار زیادی انرژی شود، که این باعث کاهش میزان گاز CO2 تولیدی نیز می شود.
درود بر حکیم عالیقدر استاد فیلسوف ارد بزرگ و درود بر همه تلاشگران عرصه علایق کاری بویژه برادر عزیزمان جناب آقای جلال محمدی مقدم

از آنجایی که شاید برخی از خوانندگان این مطلب آشنایی اندکی با کار عایق کاری داشته باشند چند مطلب در این مورد برایتان می فرستم امیدوارم مفید واقع شود :


عایق و عایق کاری

زندگی بشر همواره به انرژی و ماده وابسته بوده است. مهم ترین این انرژی ها، انرژی حرارتی گرماست.به دلیل نیاز بشر به محافظت خود در برابر سرما همواره به دنبال راه هایی برای حفظ انرژی و هم چنین محافظت خود بوده است. پوشاندن خود با استفاده از پوست حیوانات، ایجاد غار و پناهگاه و… برخی از این راهکارها می باشند. همچنین در برابر گرمای خورشید برای خنک کردن خود چادر درست کرده و یا از سایه درختان بدین منظور استفاده نموده است. این نمونه ها اصول و پایه های عایق های حرارتی در تاریخ زندگی بشر را تعیین می سازد.پس می توان نتیجه گرفت که انرژی پول و سرمایه است و عایق حرارتی تا حدی زیادی می تواند این سرمایه را حفظ کند زیرا استفاده از عایق حرارتی باعث ذخیره سازی انرژی می شود و به علاوه کارایی و قابلیت بسیار زیادی دارد.

به طور کلی عملکرد عایق ها به صورت زیر می باشد:

ذخیره انرژی
کنترل انتقال گرما
کنترل درجه حرارت
پیشگیری از یخ زدن
حفاظت در برابر آتش
کنترل آتش

چرا عایق کاری می کنیم؟

جلوگیری از هدر رفتن و اتلاف انرژی
حفظ منابع انرژی تجدید ناپذیر برای آیندگان
صرفه جویی در مصرف انرژی
جلوگیری از خوردگی و پوسیدگی اجسام و سطوح مختلف
صرفه جویی در هزینه های انرژی
کاهش آلودگی محیط زیست
جلوگیری از انتقال صوت به محیط و کاهش آلودگی صوتی
کاهش استفاده از انرژی های تچدید ناپذیر و….

کجاها را عایق می کنیم؟

مخازن، تانکر، بویلرها و…
دیگ های بخار بیمارستان ها،کارخانجات، مراکز پتروشیمی ، پالایشگاه ها و…
تأسیسات و موتورخانه های بیمارستان ها، منازل مسکونی، برج ها و…
سقف سالن ها، سوله ها، کارخانجات، منازل و …..
کلیه منابع آب گرم و سرد در محیط های باز و بسته
سردخانه ها
لوله های انتقال آب و گرم سرد
دیوارهای داخلی ساختمان
کولرها
لوله های بخار داغ
کف ساختمان ها ، کارخانجات و …
در، دیوار، دیواره های پنجره و…
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیکی :
وب / وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد